Reseller News

Reseller News Innovation Awards 2019: and the finalists are

This year plays host to 160 finalist submissions -- spanning 79 businesses across partner, vendor and distributor organisations

Reseller News is proud to announce the finalists of the Innovation Awards in 2019, featuring a powerful line-up of emerging and established partners.

This year plays host to 160 finalist submissions — spanning 79 businesses across partner, vendor and distributor organisations — in recognition of increased focus on customer innovation and excellence.

The Awards will honour the channel across eight categories: Partner Value; Emerging Technologies; Homegrown Innovators; Vendor Value; Distributor Value; Entrepreneurship Innovation; Channel Choice and Hall of Fame.

Following an overwhelming response, finalist submissions were selected by a shortlist panel consisting of Reseller News editorial director James Henderson; Reseller News associate publisher Cherry Yumul and Reseller News Hall of Fame inductee Keith Watson.

The winners will now be selected by an expansive panel of more than 70 industry judges, acknowledging creativity, innovation and excellence.

Winners will be unveiled during a celebratory dinner at the Cordis in Auckland on 23 October, attended by more than 400 leading figures within the industry.

Reseller News congratulates all finalists and thanks all organisations and individuals for taking the time to submit nominations.


PARTNER VALUE

Enterprise
- Datacom
- Insight
- Lexel Systems
- SecOps NZ
- The Instillery
- Zag

Mid-Market
- Computer Concepts Limited
- Datacom
- DXC Eclipse
- Dynamo6
- SAS IT
- TIMG

SMB
- Advantage
- Base 2
- Consegna
- Digital Island
- iT360
- Kinetics Group
- McDonalds-IT

Customer Value
- Acquire
- Consegna
- Datacom
- enterpriseIT
- Insight
- Kinetics Group
- Parallo

Collaboration
- Consegna
- enterpriseIT

Read more on the next page...

Page Break

EMERGING TECHNOLOGIES

Cloud
- AC3
- Connect New Zealand
- Catalyst Cloud
- Cloud Video Management Solutions (CVMS)
- Datacom
- Digital Island
- Dynamo6
- Lexel Systems
- The Instillery

Smart Technology
- AC3
- Aportio Technologies
- Company-X
- enterpriseIT
- SecureCom
- Spacetime

Digital Transformation
- Base 2
- Company-X
- Enlighten Designs
- enterpriseIT
- Lexel Systems
- Softsource
- Zag

Internet of Things
- Datacom
- Spark


HOMEGROWN

Service Provider
- Catalyst Cloud
- Dynamo6
- Mint IT
- Network for Learning (N4L)
- Parallo
- SAS IT
- SecureCom
- Umbrellar

ISV
- Company-X
- Unleashed Software

Start-up
- SecOps NZ
- STATE3


VENDOR

Hardware
- Cisco-Meraki
- Dell Technologies
- Hewlett Packard Enterprise
- HP
- Juniper Networks
- Lenovo
- Pure Storage

Specialist
- 8x8
- 3CX
- APC by Schneider Electric
- Datto
- Mitel
- Snowflake
- Vocus

Software
- Datto
- Nintex
- TeamViewer
- Veeam
- VMware

Security
- ESET
- Kaspersky
- LogRhythm
- Malwarebytes
- Sophos
- Trend Micro
- Tripwire
- WatchGuard Technologies
- Zscaler

Cloud
- Catalyst Cloud
- Datto
- Google Cloud
- Microsoft
- Veeam
- VMware

Read more on the next page...

Page Break

DISTRIBUTOR

Software
- Arrow ECS ANZ
- Ingram Micro
- Soft Solutions
- Westcon-Comstor

Hardware
- Arrow ECS ANZ
- Dicker Data
- Exeed
- Ingram Micro
- Telegistics

Specialist
- Chillisoft
- Duo, a Division of Sektor
- Exclusive Networks

Cloud
- Chillisoft
- Exeed
- Ingram Micro
- Rhipe
- Westcon-Comstor


ENTREPRENEURSHIP

Channel Excellence
- Luka Topic (Dell Technologies)
- Sonapa Vickers (Duo, a Division of Sektor)
- Matthew Foskett (Exeed)
- Victoria Cotton (HP)
- Shabana Khan (Ingram Micro)
- Carolyne Gebbie (Lenovo)
- Emma Barrett (Microsoft)
- Paul Leslie (Soft Solutions)
- Callie Fell (Veeam)

Technical Excellence
- Shane Davis (Consegna)
- Andrew Milne (Dynamo6)
- Matt Green (Emerging Technology Partners)
- Etuate Cocker (Exclusive Networks)
- Gerald David (Hewlett Packard Enterprise)
- Carl Hansen (HP)
- Clayton Hubbard (N4L)
- Jan Zhang (Rhipe)
- Ajay Nabh (Umbrellar)
- Diego Aparicio (Vocus)
- Aman Chadha (Westcon-Comstor)

Sales Excellence
- Ben Berry-Smith (Base 2)
- Karl Moore (Computer Concepts Limited)
- James David (Datacom)
- Rachel Morgan-Parata (Dimension Data/NTT)
- Dermot Conlon (SecOps NZ)
- Zabeen Hussain (TIMG)
- Lance Kirschberg (Vocus)

Marketing Excellence
- Lucy Farrington (Datacom)
- Olivia West (HP)
- Jamie Hall (Ingram Micro)
- Chris Dick (Microsoft)
- Shavvah Aldred (Umbrellar)
- Ellie House (Veeam)
- Rochelle Carlyle (Westcon-Comstor)

Management Excellence
- Jaynean Leaupepe (Arrow ECS ANZ)
- Gregory Sharp (Base 2 / ZenContract)
- Alex Teh (Chillisoft)
- Grant Mullan (Cisco)
- Josh Penfold (Computer Concepts Limited)
- Mark Ellis (Datacom)
- Amy Knox (Rhipe)
- John Van Rensburg (Telegistics)
- David Howden (Umbrellar)
- Neil Young (Vocus)
- Simon Goode (Westcon-Comstor)

Winners of Channel Choice and Hall of Fame categories will be announced on the night.